close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • STRONA GŁÓWNA

 • 21 kwietnia 2017

  Ambasador RP w Japonii Jacek Izydorczyk spotkał się z córkami Sonii Reed - Polki ocalonej z Holokaustu dzięki wizie japońskiego konsula Chiune Sugihary.

  Ambasador RP w Japonii Jacek Izydorczyk spotkał się w dniu 20 kwietnia z Deborah i Shelley - córkami Sonii Reed, ocalonej dzięki wizie tranzytowej wystawionej w czasie II wojny światowej przez Chiune Sugiharę, japońskiego konsula w Kownie. Uroczysta kolacja w Tokio została zorganizowana przez pisarza Akirę Kitade, który historii rodziny Sonii Reed i innych Polaków żydowskiego pochodzenia uratowanych dzięki wizom Chiune Sugihary poświęcił swoją książkę pt. „Visas of Life & The Epic Journey”. W uroczystościach udział wzięli: burmistrz miasta-portu Tsuruga, do którego przypływały statki z uchodźcami oraz burmistrz Yaotsu, w którym znajduje się dom rodzinny konsula Sugihary, a także Ambasador Izraela i Ambasador Litwy.

   

  Inspiracją do napisania książki była dla Akiry Kitade, pracownika japońskiej firmy turystycznej JTB, rozmowa z przełożonym Tatsuo Osako, który bezpośrednio nadzorował ewakuację uchodźców z Władywostoku do portu w Tsurudze. Od września 1940 r. do czerwca 1941 r. przetransportowano drogą morską łącznie około 15 tysięcy osób. Wiele z nich w geście podziękowania wręczało członkom załogi krótkie listy zapisane na odwrocie swoich zdjęć. Akira Kitade dotarł do córek zidentyfikowanej na fotografii, nieżyjącej już Sonii Reed i osobiście wręczył im zdjęcie matki z 1941 r. z napisem: „na pamiątkę miłemu Japończykowi”.

  Książka Akiry Kitade została wydana w 2012 r. w języku japońskim, a następnie ukazała się w języku angielskim. Opisane w niej zostały losy uchodźców transportowanych przez Morze Japońskie na statku należącym do firmy JTB. 

  s1
  s2
  s3

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: