close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 5 marca 2019

  Po pierwszej wojnie światowej, w 1919 roku, Japonia uznała niepodległą Polskę, co oznaczało początek oficjalnych stosunków dwustronnych.

  Po pierwszej wojnie światowej, w 1919 roku, Japonia uznała niepodległą Polskę, co oznaczało początek oficjalnych stosunków dwustronnych. Dokładnie 100 lat temu – dnia 6 marca 1919 roku, wydana została decyzja rządu Japonii o uznaniu Odrodzonego Państwa Polskiego i gabinetu Ignacego  Paderewskiego. Decyzja przekazana została Romanowi Dmowskiemu przez Ambasadora Japonii w Paryżu – Matsui Keishiro w dniu 22 marca tego samego roku. Japonia dołączyła tym samym do grona mocarstw, które uznały niepodległość Rzeczpospolitej. Pierwsze uczyniły to Stany Zjednoczone – pod koniec stycznia 1919 roku. Następnie w dniach 24-27 lutego, zrobiła to Francja, Wielka Brytania i Włochy.

   

  W ślad za oficjalnym uznaniem Polski przez Japonię, w 1921 roku utworzono w Warszawie japońską placówkę dyplomatyczną, a pierwszym posłem Japonii rezydującym w Warszawie był Kawakami Toshitsune, który spędził w naszym kraju ponad półtora roku (od maja 1921 roku do stycznia 1923 roku). Z kolei pierwszym oficjalnym przedstawicielem Polski w Japonii był Józef Targowski, który 12 sierpnia 1920 r. rozpoczął urzędowanie a misję w Japonii zakończył w styczniu 1921 roku.

   

  W dwudziestoleciu międzywojennym Polska i Japonia utrzymywały kontakty polityczne, gospodarcze i wojskowe, w tym wywiadowcze, które skupiały się głównie wokół współpracy przeciw ZSRR. Polacy i Japończycy wspólnie łamali szyfry sowieckie, co jest dzisiaj mało znanym faktem.  O dobrych stosunkach dwustronnych w okresie międzywojennym świadczy podniesienie z dniem 1 października 1937 roku poselstw do rangi ambasad.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: