close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 1 marca 2019

  W niedzielne popołudnie 24 lutego 2019 roku tokijscy melomani mieli okazję zobaczyć wystawioną przez Orkiestrę i Chór Filharmonii Tama, pod batutą Maestro Chikara Imamura - operę “Straszny dwór”, która wykonana została z okazji uchwalonego w tym roku przez Sejm RP „Roku Moniuszki”.

  Spektakl odbył się pod patronatem Ambasady RP i Instytutu Polskiego i uświetnił obchodzoną w tym roku 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią. Stanowił także jedno z zaplanowanych w ramach „Festiwalu Kultury Polskiej 2019 w Japonii” wydarzeń. Głównym inicjatorem realizacji spektaklu w Tokio był Maestro Chikara Imamura – zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 1983 roku, długoletni dyrygent gościnny Operay Narodowej w Warszawie i znany propagator muzyki polskiej w Japonii i japońskiej w Polsce.

   

  Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż choć dzieło Stanisława Moniuszki było już wcześniej pokazywane japońskiej publiczności, jego wykonanie w dniu 24 marca, było pierwszym dokonanym w oryginalnej wersji językowej. Wystawienie opery w jęz. polskim stało się możliwe dzięki obsadzie, wśród której znaleźli się absolwenci polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych (TUFS).

   

  Spektakl spotkał się z dużym zainteresowaniem tokijskiej publiczności – wśród słuchaczy przybyłych do Tamashin Risuru Hall, było dwóch byłych ambasadorów Japonii w Polsce, Hideaki Ueda i Masaaki Ono, przedstawiciele świata kultury oraz Polonia.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: