close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • POLONIA W JAPONII

 • Zgodnie z danymi statystycznymi Ministerstwa Sprawiedliwości Japonii, w połowie 2018r. liczba polskich obywateli mieszkających na stałe w Japonii wynosiła 1.459 osób. Największe skupiska to region Kanto (817 osób) wśród których metropolię Tokio zamieszkuje 468 osób; 208 osób mieszka w regionie Kansai (Osaka 80, Kioto 33, Kobe 55), Nagasaki 80, Aichi – 68 osób, Hokkaido – 74 osoby i Fukuoka – 39 osób.

   

  Na przestrzeni ostatnich lat obserwowany jest znaczny wzrost liczby przyjazdów turystów z Polski do Japonii. Jak pokazują najnowsze badania statystyczne, podczas gdy w 2015 roku w celu turystycznym Japonię odwiedziło ponad 18 000 Polaków, w roku 2016 liczba ta zwiększyła się do 25 000, na co w dużym stopniu wpływ miało uruchomienie bezpośredniego połączenia między Tokio a Warszawą. Według najnowszych statystyk, w roku 2017 liczba polskich turystów w Japonii osiągnęła ilość 22 500 osób a w pierwszych pięciu miesiącach 2018 do Japonii przybyło już ponad 15 tys. podróżujących.

   

  Stale przebywa w Japonii licząca kilkadziesiąt osób grupa polskich misjonarzy, księży i sióstr zakonnych, reprezentujących Kościół rzymsko - katolicki. 

   

  Aktualnie kilkudziesięciu Polaków studiuje, odbywa praktyki zawodowe lub pracuje w różnych zawodach w większych miastach, takich jak Tokio, Osaka, Kioto, Sapporo. Ze względu na dużą ilość inwestycji japońskich w Polsce, od wielu już lat do Japonii przyjeżdżają polscy pracownicy japońskich firm na dłuższe, trwające do roku, pobyty szkoleniowe. Przybywa także młodych ludzi, którzy przyjeżdżają do Japonii w ramach podpisanej w roku 2015 między rządami Polski i Japonii umowy o programie wizowym working holiday.

   

  Wśród osób stale mieszkających w Japonii przeważają kobiety, a często głównym powodem ich pobytu w tym kraju są związki rodzinne. Dzieci z małżeństw polsko-japońskich nie zawsze utrzymują kontakty z Polską, nieliczne podejmują studia w Polsce. Dobra znajomość języka i kultury polskiej w drugim pokoleniu nie jest zjawiskiem powszechnym.  Miejscowe ustawodawstwo nie zezwala osobom powyżej 20 roku życia na posiadanie podwójnego obywatelstwa, w związku z tym drugie pokolenie Polonii ma często tylko obywatelstwo japońskie.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: