close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • GOSPODARKA

 • 26 lutego 2015

  Wiceminister Pietrewicz na polsko-japońskim spotkaniu poświęconym czystym technologiom węglowym

  –Zwiększenie efektywności produkcji energii z węgla należy do priorytetów polskiej polityki energetycznej – podkreślił wiceminister gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz w przemówieniu otwierającym polsko-japoński panel dyskusyjny dotyczący czystych technologii węglowych, który został zorganizowany przez Ambasadę RP w Tokio, Ministerstwo Gospodarki oraz Uniwersytet Tokijski w związku z trwającą wizytą prezydenta RP w Japonii.

  Głównym celem przyświecającym realizacji spotkania było zbadanie możliwości zastosowania w polskiej energetyce wyników projektu badawczego dotyczącego technologii osuszania polskiego węgla brunatnego, prowadzonego od 2013 roku przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Uniwersytet Tokijski. Jej zastosowanie – w połączeniu z know-how w zakresie czystego węgla, którym dysponuje japoński przemysł – pozwoliłoby na znaczne podniesienie sprawności nowych elektrowni w Polsce, w tym tych opalanych lignitem.

  Wiceminister Pietrewicz zwrócił uwagę na nieustanne zaangażowanie naszego kraju w przeciwdziałanie zmianom klimatu i zaznaczył, że opracowywanie we współpracy z partnerami japońskimi nowych technologii pozwalających na zwiększenie efektywności produkcji prądu z węgla doskonale wpisuje się w ten trend.   

  W wydarzeniu uczestniczyli, obok przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki RP, reprezentanci japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu, agencji rządowej NEDO oraz członkowie zarządów polskich i japońskich spółek z sektora energetycznego, Polskich Inwestycji Rozwojowych, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju a także naukowcy z obydwu krajów.

  panel CCT (1)
  panel CCT (10)
  panel CCT (11)
  panel CCT (12)
  panel CCT (13)
  panel CCT (2)
  panel CCT (3)
  panel CCT (5)
  panel CCT (6)
  panel CCT (7)
  panel CCT (8)
  panel CCT (9)
  panel CCT (4)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: