close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • KULTURA

 • 24 czerwca 2019

  10 czerwca 2019 roku w sali koncertowej nowo wybudowanego kampusu Tokijskiego Uniwersytetu Muzycznego, artyści z Japonii i Polski wzięli udział w koncercie zorganizowanym z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami.

  Koncert odbył się z inicjatywy władz dzielnicy Meguro, na której terenie znajduje się zarówno nowo wybudowany kampus Tokijskiego Uniwersytetu Muzycznego (TUM) jak i siedziba Ambasady RP w Tokio. Na program koncertu złożyły się utwory japońskich oraz polskich artystów. Nie zabrakło kompozycji Fryderyka Chopina, którego muzyka, jak zauważył otwierający koncert rektor uczelni –Katsutoshi Suzuki rozbrzmiewa na kampusie codziennie zarówno w wykonaniu japońskich jak i licznych studentów zagranicznych studiujących na TUM. Obecny na koncercie Ambasador RP w Japonii, Jacek Izydorczyk wyraził nadzieją, że podpisane w zeszłym roku porozumienie między TUM a Uniwersytetem Fryderyka Chopnia w Warszawie, pomoże jeszcze szerzej niż dotychczas promować muzykę polskich kompozytorów w Japonii i że dzięki dalszej współpracy z władzami Dzielnicy Meguro, nowy kampus TUM stanie się miejscem częstych spotkań z polską muzyką i polskimi wykonawcami. Burmistrz Dzielnicy Meguro – Aoki Suzuki zwrócił w swoim wystąpieniu uwagę na doskonale rozwijającą się współpracę z Ambasadą RP w Tokio, której owocem była podróż studyjna przedstawicieli pracowników urzędu dzielnicy w zeszłym roku do Polski oraz podziękował współorganizatorom koncertu za ich wkład w organizację wydarzenia.

   

  Koncert zorganizowany został m.in. przy wsparciu Instytutu Polskiego w Tokio, którego przedstawiciele, obok przebywających w tym czasie w Tokio delegacji polskich regionów oraz licznie zgromadzonej publiczności złożonej głównie z mieszkańców dzielnicy Meguro, mieli okazję wysłuchać duetu fortepianowo-wiolonczelowego (w wykonaniu  studentów TUM) w pierwszej części oraz recitalu fortepianowego ( w wykonaniu mieszkającego w Japonii pianisty Sławomira Kowalewskiego) w części drugiej.

   

  koncert_10
  koncert_10
  koncert_10
  koncert_10
  koncert_10
  koncert_10

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: