close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • KULTURA

 • 2 lipca 2019

  W dniu 22 czerwca br. w Ambasadzie RP w Tokio pożegnano drużynę z ośrodka opieki społecznej Fukudenkai udającej się na VII Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka do Polski.

  W uroczystym pożegnaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele zarządu Fukudenkai (Dyrektor Manabu Tsuchiya), przedstawiciele instytucji wspierających (Dyrektor Biura Organizacji Wspierających Fukudenkai – Ito Iwao, Wicedyrektor Stowarzyszenia ds. Pomocy Społecznej dzieci – Takeo Tsuchida), były Ambasador Japonii w Polsce – Shigeo Matsutomi oraz liczne grono dzieci, opiekunów i sponsorów wyjazdu japońskiej drużyny do Polski.

  Ambasador Jacek Izydorczyk otwierając spotkanie odniósł się do historii przyjaznych kontaktów między placówką w Tokio a Fukudenkai oraz przypomniał ważną rolę jaką ośrodek odegrał w niesieniu pomocy dzieciom syberyjskim, z których aż 375 znalazło w nim schronienie w  1920 roku. O przyjaznych relacjach jakie od tego wzruszającego momentu w historii polsko-japońskich kontaktów trwają między oboma krajami mówił też były Ambasador Japonii w Polsce – Shigeo Matsutomi. Odtworzone zostało także nagrane specjalnie na tą okazję przesłanie  od żony premiera Japonii – Akie Abe, która w swoim wystąpieniu podziękowała placówce za wsparcie udzielane ośrodkowi oraz życzyła dzieciom wielu sukcesów sportowych podczas mistrzostw.

  Część oficjalną spotkania zamknęła prezentacja japońskiej drużyny (10 dzieci oraz 6 wychowawców) oraz wręczenie upominków dla udających się do Warszawy młodych zawodników. W drugiej części wydarzenia jego uczestnicy wysłuchali krótkiego koncertu fortepianowo-skrzypcowego oraz wzięli udział we wspólnym lunchu.

  Fukudenkai_2
  Fukudenkai_3

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: