close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • KULTURA

 • 21 maja 2019

  Wizyta, będąca częścią obchodów 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią, była m.in. okazją do inauguracji wystawy „Celebration” na Zamku Nijo w Kioto.

  Wernisaż „Celebration” to pierwsza o takiej skali i prestiżu zbiorowa wystawa ponad dwudziestu polskich i japońskich artystów, w jednym z najsłynniejszych zabytków Kioto: Zamku Nijo oraz w Kyoto Art Center i przestrzeniach satelickich rozsianych po mieście. Wydarzenie było również okazją do wręczenia medalu Gloria Artis prof. Akiko Kasuya (promotorce i popularyzatorce polskiej sztuki w Japonii, kuratorce wystawy Celebration).

   

  W czasie wizyty Minister Paweł Lewandowski spotkał się m.in. z Daisaku Kadokawą, Burmistrzem Kioto, oraz z Ryohei Miyata, Dyrektorem Agencji ds. Kultury (Bunkachō). 20 maja odbyła się wizyta w Fukudenkai, domu dziecka, który udzielił w 1920 roku pomocy 375 dzieciom polskich zesłańców syberyjskich (zostały one przyjęte przez Japonię i otoczone opieką zdrowotną, a następnie odesłane do Polski).

   

  Wizyta zakończyła się konferencją prasową z udziałem polskich i japońskich mediów oraz uroczystym przyjęciem w Ambasadzie RP.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: