close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • NAUKA I EDUKACJA

 • 6 grudnia 2018

  W dniu 4 grudnia br., Ambasador RP w Japonii, Jacek Izydorczyk wręczył dyplom wraz z odznaką członka zagranicznego PAN profesorowi Kiyoshi Okuda z Uniwersytetu Rolnictwa i Medycyny Weterynaryjnej w Obihiro, który od ponad 20 lat prowadzi intensywną współpracę z polskimi ośrodkami naukowymi.

  Profesor Okuda dołączył w ten sposób do grona 26 wybitnych uczonych z całego świata, którym przyznane zostało zagraniczne członkostwo Polskiej Akademii Nauk. Jest także jednym z dziesięciu japońskich cżłonków PAN  oraz jednocześnie jednym z trzech japońskich naukowców, którym przyznano to wyróżnienie w dziedzinie nauk biologicznych i rolniczych. Specjalnością profesora Okudy jest fizjologia i endokrynologia rozrodu zwierząt.

  Podczas spotkania jakie towarzyszyło wręczeniu dyplomu, Profesor Okuda przedstawił ostatnie działania związane z wymianą studencką i naukową z jednostkami naukowymi z Polski. Należy do nich, m.in. prowadzona od wielu lat wymiana studencka z wieloma uniwersytetami w Polsce oraz zainicjowane przez profesora Okudę programy wymiany kadry naukowej z Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Od kilku już lat profesor Okuda przyjmuje także do swojej pracowni młodych doktorów z PAN-u, którzy przyjeżdżają do Japonii w ramach stażu habilitacyjnego jako stypendyści JSPS (Japan Society for the Promotion of Science). Profesor Okuda jest także współautorem ponad 80 publikacji naukowych przygotowanych we współpracy z polskimi zespołami badawczymi.

  dyplom_prof_Okuda

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: