close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • POLITYKA

 • 26 kwietnia 2019

  25 kwietnia br. w Bratysławie odbyło się trzecie spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Japonii.

  W spotkaniu wzięli udział: premier Mateusz Morawiecki, premier Słowacji Peter Pellegrini, premier Czech Andrej Babiš, wicepremier Węgier Mihály Varga oraz premier Japonii Shinzo Abe.

  Omówiono kwestie dot. m.in. wymiany, handlowej, współpracy politycznej oraz kwestii bezpieczeństwa. Premier Morawiecki podkreślił rosnące znaczenie krajów Europy Środkowej w Unii Europejskiej oraz rosnącą dynamikę formatu V4+Japonia. Nawiązał też do umowy o partnerstwie ekonomicznym UE z Japonią, która daje nowe perspektywy eksportowe dla Polski - będzie ona ważna dla polskich przedsiębiorców i przełoży się na wzrost gospodarczy w najbliższych latach. Japonia jest od 10 lat jednym z najważniejszych partnerów strategicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, co w przypadku Polski przekłada się na inwestycje rzędu 887 mln dol. rocznie, generujące ok. 40 tys. miejsc pracy i obroty handlowe w wysokości 4,8 mld dol. w 2018 roku.

   

  Podczas spotkania z premierem Japonii Shinzo Abe szef polskiego rządu rozmawiał m.in. o relacjach polsko-japońskich, partnerstwie strategicznym i porozumieniu o wolnym handlu między Japonią i UE.

   

  Współpraca w formacie V4+Japonia została nawiązana w 2003 r. Pierwsze odbyło się 16 czerwca 2013 r. na szczeblu premierów w Warszawie, w trakcie polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

   

  v42

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: