close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • POLITYKA

 • 12 grudnia 2016

  Prof. Ewa Pałasz-Rutkowska z Katedry Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Michi Sugihara z NPO Chiune Sugihara Visas For Life przedstawiły prezentacje nt. działalności ambasadora RP w Japonii i konsula Japonii w Kownie w czasie II wojny światowej.

  „Chiune Sugihara i Tadeusz Romer. Dwóch dyplomatów, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej” – to temat seminarium, które miało miejsce 12 grudnia 2016 r. na Uniwersytecie Waseda w Tokio.

  Historię Chiune Sugihary, jedynego Japończyka, który w 1985 r. został uhonorowany przez Jad Waszem tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” opowiedziała pani Michi Sugihara, synowa konsula Chiune Sugihary, który w 1940 r. udzielił pomocy blisko sześciu tysiącom Żydów, głównie polskiego pochodzenia, wystawiając im japońskie wizy tranzytowe.

  Sylwetkę Tadeusza Romera, pierwszego ambasadora RP (od 1939 r. – rządu RP na uchodźstwie) w Japonii, w latach 1937-1941, przedstawiła prof. Ewa Pałasz-Rutkowska z Uniwersytetu Warszawskiego. Tadeusz Romer, najpierw w Japonii, a następnie w Szanghaju, pomagał polskim uchodźcom, głównie Żydom, uciekającym z Litwy z japońskimi wizami, wystawionymi przez Chiune Sugiharę i polski wywiad.

  Po prezentacjach, uczestnicy seminarium mieli okazję zadać pytania prelegentkom, a także obejrzeć fragment wystawy przedstawiającej historię stosunków polsko-japońskich, zawierającej dokumenty i zdjęcia z okresu II wojny światowej. W wydarzeniu wzięło udział ponad osiemdziesiąt osób, reprezentujących głównie środowisko akademickie i dziennikarskie, a także przedstawiciele MSZ Japonii i organizacji pozarządowych.

  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: